52 IKKUNAA EUROOPPAAN
Pirkanmaan elokuvakeskus ja Tampere Film Festival järjestävät vuoden 2023 aikana jokaviikkoisen elokuvasarjan 52 IKKUNAA EUROOPPAAN. Vuoden aikana nähdään eurooppalaista elokuvaa klassikoista nykyelokuvan helmiin, fiktiota, dokumentteja, animaatioita, mykkäelokuvakonsertteja – elokuvia lapsille, nuorille, aikuisille, kaikille. Näytökset järjestetään pääsääntöisesti Arthouse Cinema Niagarassa.
52 ikkunaa Eurooppaan on osa Operaatio Pirkanmaata, Pirkanmaan kuntien yhteistä hanketta joka on jatkoa Euroopan kulttuuripääkaupunkihaulle.
Liput 6€ ellei toisin mainita. Sarja alkaa heti tammikuun alussa ja sen ohjelmistoa täydennetään jaksoittain vuoden aikana.
La 30.9. klo 18:30 Mykkäelokuvakonsertti: NOSFERATU (1922) -K12- 92 min -suomitekstit- Liput 15€!
Ke 4.10. klo 19.30 Michal Kwiecinski: FILIP (Puola 2022) -K16- 125 min -eng.tekst-
Ma 9.10. klo 16.30 Damian Kocur: BREAD AND SALT (Chleb i sól, Puola 2022) -K16- 100 min -eng.tekst-
Ke 18.10. klo 19.30 Agnieszka Smoczynska: THE SILENT TWINS (Puola/UK/USA 2022) -K16- 113 min -eng.tekst-
To 26.10. klo 19.30 Liliana Cavani: YÖPORTIERI (Il portiere di notte, Italia 1974) -K18- 118 min -suom.tekstitys-
Pirkanmaa Film Centre and Tampere Film Festival will organise a weekly film series 52 Views on Europe during 2023. The year will feature European cinema from classics to contemporary gems, fiction, documentaries, animation, silent film concerts – films for children, young people, adults, everyone. The films are usually screened at Arthouse Cinema Niagara in Tampere.
52 Views on Europe is part of the Operation Pirkanmaa, which is a continuation of the European Capital of Culture (ECoC) project.
Tickets 6€ if not mentioned otherwise. The programme will be completed during the year.
Sat 30.9. at 18:30 Silent Film Concert: NOSFERATU (1922) -K12- 92 min -Finnish subtitles- Tickets 15€!
Wed 4.10. at 19.30 Michal Kwiecinski: FILIP (Poland 2022) -K16- 125 min -English subtitles-
Mon 9.10. at 16.30 Damian Kocur: BREAD AND SALT (Chleb i sól, Poland 2022) -K16- 100 min -English subtitles-
Wed 18.10. at 19.30 Agnieszka Smoczynska: THE SILENT TWINS (Poland/UK/USA 2022) -K16- 113 min -English subtitles-
Thu 26.10. at 19.30 Liliana Cavani: THE NIGHT PORTER (Il portiere di notte, Italy 1974) -K18- 118 min -Finnish subtitles-

Nosferatu
Kaikkien aikojen ensimmäinen elokuvaversio Bram Stokerin Draculasta. Tapahtumapaikka on vaihdettu samoin kuin hahmojen nimetkin, mutta tarina on tuttu. Samoin on ikoninen kuvastokin. Murnaun ohjaustyön merkittävyyttä ei käy kiistäminen, onhan Nosferatu viitoittanut tietä kauhuelokuvan kehitykselle aina näihin päiviin asti. Varsin kauheana Nosferatua ei voi tätä nykyä enää pitää, mutta kyllähän tämä melkein yleissivistykseen jo kuuluu.
Elokuvan alustaa Raimo "Rake" Silius
Elokuvan säestää Seitsemäs taivas -yhtye, jossa soittaa Lau Nau (modulaarisyntetisaattori), Topias Tiheäsalo (sähkökitara) ja Hermanni Yli-Tepsa (viulu, kontrabasso, live-elektroniikka).
Yhtyeen jäsenet ovat säestäneet elokuvia useilla festivaaleilla ja näytöksissä niin Suomessa kuin ulkomailla, ja viimeksi yhtye oli soittamassa Sodankylän elokuvajuhlien isossa teltassa.
Huom! liput 15 euroa - ei sarjalipuilla, lahjakorteilla tai vapaalipuilla!

Hungarian Short Films
Metropolitan University Budapest
METU FESZT 2022 - 1
1. Anna Dóra Laky: Left the Bicycle Behind
2. Judit Kocsis: JHVH 12:50
3. Máté Papp: Backstage
4. Arián Honti: We Already Discussed It 11:01
5. Zsolt Venczel: As we always planned
6. András Selmeczi: Rise Above 11:00

Filip
Vetävästi toteutettu kertomus Varsovan ghetosta paenneesta juutalaisesta, joka ranskalaiseksi tekeytymällä yrittää elää täyttä elämää Frankfurtissa. Leopold Tyrmandin kirjaan perustuvassa elokuvassa yllättää myös kielten rikkaus. Siinä puhutaan saksaa, ranskaa, puolaa ja jiddišiä.

Bread And Salt
Chleb i sól
Damian Kocurin mielenkiintoinen esikoisohjaus veljesten hauskasta kesänvietosta laajenee käsittelemään muukalaisvihaa.

The Silent Twins
Agnieszka Smoczyńskan Englannissa tekemä omaperäinen ja koskettava kertomus erottamattomista sisaruksista, jotka elivät omilla säännöillään. Gdynian festivaalin pääpalkinnon voittanut elokuva perustuu tositapahtumiin.

Yöportieri
Liliana Cavanin eroottista draamaa pidetään yhtenä kaikkien aikojen kiistanalaisimmista elokuvista.
Toisesta maailmansodasta on kulunut kaksitoista vuotta, kun SS-upseeri Max (Dirk Bogarde) ja holokaustiselviytyjä Lucia (Charlotte Rampling) tapaavat toisensa jälleen. Max työskentelee yöportieerina ja on edeltävät vuodet tuhonnut sotarikoksiinsa liittyviä todisteita. Lucialla on kuitenkin hallussaan todiste, jota Max ei pysty tuhoamaan. Kohtaamisensa jälkeen Max ja Lucia palaavat menneisyytensä sadomasokistiseen suhteeseensa.
Kulttimaineeseen noussut Yöportieri on todella uniikki ja ajatuksia herättävä katselukokemus, joka lienee edelleen yhtä kiistanalainen kuin julkaisupäivänään. Elokuva on jakanut yleisöjen ja kriitikoiden mielipiteitä jo viisikymmentä vuotta. Natsisploitaatiota vaiko art-housea? Kummin vain, tämä elokuva ei päästä katsojiaan helpolla.